Mikkel-Harder-Munck-Hansen-foto-Lars-Krabbe

Mikkel Harder Munck-Hansen
Formand
Instruktør, tidl. chef for Radiodrama, skuespilchef for Det Kongelige Teater, formand for Scenekunstudvalget

Linnea Voss
Næstformand
Skuespiller, bestyrelsesmedlem i Teatermuseet i Hofteatret og Dansk Skuespillerforbund samt næstformand i Selskabet for Dansk Teaterhistorie.

Anders Hjulmand
Advokat (H), formand for Kunsten – Museum of Modern Arts bestyrelse, næstformand i Det Kongelige Teaters bestyrelse, o.m.a.

Line Mørkeby
Dramatiker, medlem af bestyrelsen for Danske Dramatikere

Eva Præstiin
Direktør for Betty Nansen Teatret, producent, medlem af bestyrelsen for Sydhavn Teater

Christian Have
Ejer af HAVE A/S, forfatter og TV-vært

Lise Bach Hansen
Head of programming, Talks & Literature, Royal Danish Library – Den Sorte Diamant

Peter Mark Lundberg
Direktør for Dansk Teater

Pia Elisa Longet
Generalsekretær for DATS, landsorganisationen for Dansk Amatør Teater og Scenekunst

Liste over Repræsentantskabet maj 2020

Baggård Teatret: Jakob B. Engmann
Bergens Universitet: Ulla Kallenbach
Bora Bora:Jesper de Neergaard
Bornholms Teater: Jens S. Boutrup
Cph-Stage: Morten Krogh
Danmarks Biblioteksforbund: Michel Steen-Hansen
Danmarks Dramalærerforening: Karsten Petersen
Danmarks Radio: Henrik Bo Nielsen
Danmarks Teaterforeninger: Lars Salling
Dansehallerne: Danjel Andersson
Dansk Skuespillerforbund: Linnea Voss
Dansk Sprog- og Litteraturselskab: Peter Zeeberg
Dansk Teater: Peter Mark Lundberg
Danske Sceneinstruktører: Christoffer Berdal
Danske Scenografer: Carsten Burke Kristensen
Danske Teaterjournalister: Rie Hammer
DATS: Pia Longet
Den Danske Scenekunstskole og Efter- og videreuddannelser (EVU): Mette Borg og Stine Macher
Den Jyske Opera: Lene Juul Langballe
Den Nationale Scene i Bergen: Stefan Larsson
Det Kongelige Bibliotek: Anna Lawaetz
Det Kongelige Teater: Kasper Holten
Dramafronten: Rhea Leman
Folkehøjskolernes Forening: Jakob Bonde Rasmussen
Folketeatret: Kasper Wilton
Folkeuniversitetet (Aarhus): Steen Tiedemann
Forlaget Multivers: Henrik Borberg
Golden Days: Svante Lindeburg
Grønlands Nationalteater: Susanne Andreasen
Grønlands Universitet: Birgit Kleist Petersen
Holberg Samfundet: Sune Berthelsen
Holbergske Stiftelse: Karen Skovgaard Petersen
Horsens Teaterfestival: Adelaide Bentzon og Iben Høgh Grøftehauge
Islands Nationalteater: Magnus Geir Thordarsson
Kit/ Metropolis: Trevor Davies
Københavns Teatersamarbejde: Nikolaj Lykke Jakobsen
Københavns Universitet/ Teatervidenskab: Karen Vedel
Landsdelsscenerne v/ Aarhus Teater: Allan Aagaard og Trine Holm Thomsen
Limfjordsteatret: Gitta Malling
Museet Alhambra: Rikke Rottensten
Odin Teatret: Per Kap Jensen
Organisationen af Danske Museer: Nils M. Jensen
Randers Teater: Peter Westphal
Reykjavik City Theatre: Magnus Thorbergsson
Roskilde Universitets Center /Performance Design: Anja Mølle Lindelof
Scenet: Gitte Skytte
Selskabet for Dansk Teaterhistorie: Janicke Branth
Skuespillerforeningen af 1879: Joen Bille
Svalegangen: Per Smedegaard
Talentskolerne (SGK): Gitte Gry Ballesheim
Teater Momentum: Marianne Klint
Teater Møllen: Nikolaj Mineka
Teater Nordkraft: Minna Johannesson
Teater V: Pelle Koppel
Teatercentrum: Henrik Køhler
Teatermuseet: Peter Christensen Teilmann
Tjódpallur Føroya: Jenny Petersen
Uafhængige Scenekunstnere: Cecilie Ullerup Schmidt
Vendsyssel Teater: Lars Sennels
Aarhus Universitet/Dramaturgi: Annelis Kuhlmann

Kontakt

Dansk Teater 300 År
Vartov
Farvergade 27, opg. D, st.
1463 København K
kontakt@danskteater300aar.dk

Daglig leder 
Anne Liisberg
T: +45 6048 4481
Kontakt Anne

Kunstnerisk leder
Alette Scavenius
Kontakt Alette

Kunstnerisk leder
Janicke Branth
Kontakt Janicke